27 April 2023

Antystygmatyzacyjny paket «Myńszośći a jejich godki wobec kryzysu»

«Ślůnsk je uodpedźalny za pandymijo»; COVID-19 we Polsce skůńczůł by śe, «kej by ńy Ślůnsk»; «Skůnd zwůńiće? Ze Ślůnska? Ńy můmy swobodnyj izby» – radźi bychmy uo tym przepůmńeli a wjyncyj do tymatu ńy wrocali. Może być nům ale egal wobec takij stygmatyzacyje a słůw, co śćepujům wina za epidymiczno sytuacyjo w regjůńe na lokalno kultura i stereotypowe cechy Ślůnzokůw, ntp. kultura towarziskich trefůw a rzekůmy brak higijyny?
Sztand podszukowań, wńoski i praktyczne rekůmyndacyje, co tykajům śe przećiwdźołańo stygmatyzacyji myńszośćowych grup, bůły uopublikowane we antystygmatyzacyjnym pakeće «Myńszośći a jejich godki wobec kryzysu», co je rezultatym podszukowań, kludzůnych we rokach 2018–2020 we społecznośćach Kaszubůw, Łymkůw, Ślůnzokůw a Wilymowjanůw. W růmkach projektu «Godkowe antidotům» («Language as a Cure»/LCure) uod poruch lot grupa uosůb swjůnzanych ze uńiwersyteckim Cyntrům Zaangażowanych Podszukowań nad Kulturowům Ćůngłośćům (Wydźoł «Artes Liberales» UW» cuzamyn ze Cyntrům Podszukowań nad Uprzedzyńami (Wydźoł Psychologije UW) analizowała wpływ dyskryminacyje etńicznych myńszośći a migrantůw na jejich zdrowje a dobrosztand, a tyż jake korziśći płynům za zachowańo rdzynnych godkůw a śylnyj etńicznyj tůżsamośći. Uostatńi etap tykoł śe uokresu pandymije.
Ze założyńo buch je skerowany do szyrokigo grůna uodbjorcůw: prawodowcůw a reskyrůnkowych insztitucyjůw, samorzůndůw, lokalnych ferajnůw, bildůngowych insztitucyjůw, dźynńikorzůw, rechtorůw, sztudyntůw a aktiwistůw. Wszyjscy społym mogymy dować uodpora dyskryminacyji a stygmatyzacyji.

_____________________________

„Śląsk jest odpowiedzialny za pandemię”; COVID-19 w Polsce skończyłby się „gdyby nie Śląsk”; “Skąd pani dzwoni? Ze Śląska? Nie mamy wolnych pokoi” – chcielibyśmy o tym zapomnieć i już nigdy do tematu nie wracać. Czy można jednak przejść obojętnie wobec takiej stygmatyzacji i wypowiedzi obarczających winą za sytuację epidemiologiczną w regionie lokalną kulturę i stereotypowe cechy Ślązaków, m.in. kulturę spotkań towarzyskich czy rzekome nieprzestrzeganie zasad higieny?
Stan badań, wnioski i praktyczne rekomendacje dotyczące przeciwdziałania stygmatyzacji grup mniejszościowych opublikowane zostały w pakiecie antystygmatyzacyjnym „Mniejszości i ich języki wobec kryzysu”, będącym wynikiem badań prowadzonych w latach 2018-2020 w społecznościach Kaszubów, Łemków, Ślązaków i Wilamowian. W ramach projektu „Językowe antidotum” („Language as a Cure”/LCure) od kilku lat grupa osób związanych z uniwersyteckim Centrum Zaangażowanych Badań Nad Ciągłością Kulturową (Wydział „Artes Liberales” UW) , we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami (Wydział Psychologii UW), badała zarówno wpływ dyskryminacji doświadczanej przez mniejszości etniczne i migrantów na zdrowie i dobrostan, jak i korzyści płynące z zachowania rdzennych języków oraz silnej tożsamości etnicznej. Ostatni etap dotyczył okresu pandemii.
Z założenia książka skierowana jest do szerokiego grona odbiorców: prawodawców i instytucji rządowych, instytucji edukacyjnych, samorządów, organizacji lokalnych, dziennikarzy, nauczycieli, studentów i aktywistów. Wszyscy możemy przeciwdziałać dyskryminacji i stygmatyzacji.