2 March 2020
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Wilamowicach 2020
29 lutego 2020 w Wilamowicach odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego organizowane przez Stowarzyszenie „Wilamowianie”, którego prezeską jest Justyna Majerska-Sznajder (wil. Jüśja Fum Biöetuł), doktorantka naszego wydziału w projekcie „Językowe antidotum” finansowanym w ramach programu Team Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Dzień Języka Ojczystego w Wilamowicach cieszy się niewątpliwie rosnącą renomą. Aktualne obchody zgromadziły liczną publiczność z regionu oraz działaczy językowych i badaczy z kraju i zagranicy.
Wydarzenie rozpoczął panel dyskusyjny „Język, kultura, tożsamość”, w którym jedną z czwórki panelistów była Justyna Olko. W rozmowie moderowanej przez Macieja Mętraka przybliżała tematy mniejszościowe zgromadzonej publiczności, która licznie przybyła na salę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilamowicach.
W dalszej kolejności zaprezentowane zostały wyniki minigrantów wilamowskich finansowanych przez Fundację „Instytut Artes Liberales” i koordynowanych przez Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową. Dzięki temu finansowaniu młodzież wilamowska mogła przygotować materiały dydaktyczne pomocne w nauce i propagowaniu języka wilamowskiego. Tak oto powstały m.in. komiks o legendach wilamowskich i kolorowanki pomagające w uczeniu się słownictwa.
Znaczna część wieczoru była poświęcona słynnemu dziełu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego Mały Książę. Po teatralnym wystawieniu fragmentów tego tekstu w 2014 roku w ramach konferencji Ginące języki. Kompleksowe modele badań i rewitalizacji, Wilamowianie wielokrotnie spotykali się z pytaniami o możliwość wydania Małego Księcia drukiem. Udało się to wreszcie przy finansowym wsparciu Fundacji „Instytut Artes Liberales”, dzięki któremu Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową oraz Stowarzyszenie „Wilamowianie” opublikowały tę książkę. Przetłumaczyli ją z francuskiego na wilamowski Tymoteusz Król (wil. Tiöma Fum Dökter), absolwent Kolegium „Artes Liberales” i doktorant Instytutu Slawistyki PAN realizujący na naszym wydziale projekt „Góry, pagórki, przykryjcie nas!” – Wilamowianie wobec powojennych prześladowań” finansowany w ramach Diamentowego Grantu oraz Joanna Maryniak, badaczka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową.
Nawiązując do nowo wydanej książki grupa teatralna „Ufa fisa” wystawiła Małego Księcia – ukazując jednocześnie swój niewątpliwy rozwój artystyczny w przeciągu ostatnich 6 lat. Pierwsza, znacznie skromniejsza inscenizacja tego utworu, miała bowiem miejsce w 2014 roku w czasie międzynarodowej konferencji współorganizowanej w Wilamowicach przez zespół zajmujący się rewitalizacją języków zagrożonych wymarciem na Wydziale AL.
Trwające blisko pięć godziń obchody uświetnił znakomity koncert łemkowskiej grupy н’лем folk.